Desať rokov od reorganizácie hraníc diecézy

12. decembra 2018 | Kategória: Informačný servis diecézy

Nitra (11. februára) Pred desiatimi rokmi (14. februára 2008) z rozhodnutia Svätého Otca Benedikta XVI. (dekrétom Slovachiae sacrorum Antistites) prišlo k reorganizácii hraníc niektorých slovenských rímskokatolíckych diecéz. Podstatná zmena sa týkala aj Nitrianskeho biskupstva.

Veľká časť územia Nitrianskej diecézy – od Ilavy až po Skalité – pripadla novovzniknutej Žilinskej diecéze. Malá časť Trnavskej arcidiecéze (napr. Beckov) a Banskobystrickej diecéze (napr. Nováky). Starobylé biskupstvo zasa dostalo do svojho územia mnohé farnosti, ktoré predtým patrili do Bratislavsko-trnavskej arcidiecézy. Od Topoľčian, cez Zlaté Moravce, Nové Zámky až po Štúrovo. V súčasnosti je viac ako dvesto farností diecézy zaradených do sedemnástich dekanátov.

Miroslav Lyko