Misionárke Veronike Ráckovej odhalia v jej rodisku symbolické pietne miesto

21. júla 2019 | Kategória: Informačný servis diecézy, Pozvánky

Bánov (17. mája) Obec Bánov a farnosť Bánov pozývajú v sobotu 19. mája 2018 na odhalenie busty rehoľnej sestry a misionárky sr. Veronike Theresie Ráckovej, SSpS. Slávnosť sa uskutoční pri príležitosti jej nedožitých 60. narodenín a 2. výročia jej tragického odchodu (8.1.1958 – 20.5.2016). Program sa začne o 15:30 vysielaním jej životopisného filmového dokumentu v kostole pred svätou omšou.

O 16:00 bude v miestnom kostole svätého Michala archanjela v Bánove celebrovať svätú omšu nitriansky biskup Mons. Viliam Judák. Po skončení svätej omše bude nasledovať presun do cintorína, kde bude odhalenie symbolického pietneho miesta s bustou sr. Veroniky. Pri tejto príležitosti bude tiež vydaná publikácia o sr. Veronike. Program ukončí posedenie v Kultúrnom dome, avizujú organizátori.

Sr. Veronika sa narodila 8. januára 1958 v Bánove v okrese Nové Zámky. Študovala na gymnáziu v Šuranoch a lekársky titul získala na Karlovej univerzite v Prahe. Po roku lekárskej praxe začala rehoľnú formáciu v Ríme, v ktorej neskôr pokračovala v Nemecku. Rehoľné sľuby zložila v roku 1989. Sestra Veronika pôsobila okrem Slovenska v Taliansku, Holandsku, Nemecku, Rakúsku, Írsku, Anglicku, Indonézii a Ghane a napokon v Južnom Sudáne. Na Slovensku v minulosti zastávala aj úrad provinciálnej predstavenej.

Sr. Veronika naposledy pracovala ako vedúca zdravotného strediska sv. Bakhity v meste Yei v Južnom Sudáne. V pondelok 16. mája 2016 sa jej auto hodinu po polnoci sa stalo terčom streľby ozbrojencov. Vracala sa domov po odvoze tehotnej ženy do pôrodnice v nemocnici Harvest Hospital. Pri útoku ju postrelili. Zraneniam podľahla 20. mája 2016 v nemocnici v Keni. Zomrela vo veku 58 rokov. (Zdroj životopisu: Archív SSpS).

Informovala obec Bánov