Mons. Viliam Judák na slávnosť Krista Kráľa: Majme odvahu pomáhať si navzájom na ceste do neba

Nitra (26. novembra) Na slávnosť Krista Kráľa (26. novembra 2017) celebroval vo svojom katedrálnom chráme nitriansky biskup Mons. Viliam Judák pontifikálnu svätú omšu.

V homílii, v súvislosti s prečítaným evanjeliom (Mt 25, 31-46), hovoril o láske ako o hodnote Ježišovho kráľovstva. Položil si otázku, či tí, „s ktorými zdieľame ten istý rodinný stôl alebo sedíme v práci niekoľko hodín alebo nejakým spôsobom vytvárame spoločné hodnoty, či sú pre nás darom, či ich tak berieme ako našich blížnych, v ktorých máme vidieť Kristovu tvár?“ Podľa jeho slov, Ježiš, chce, aby sme si uvedomovali, že toto je naše poslanie a že sa máme ním motivovať, ním napĺňať, ním posilňovať, aby sme to dokázali. „To nie je rozprávka na záver cirkevného roka, ktorá nás má určitým spôsobom uchlácholiť a pripraviť na čarovné obdobie Adventu a Vianoc. To je realita, ku ktorej sme všetci pozvaní, ktorej sa musíme učiť celý život. Prijmime svojho blížneho, majme odvahu pomáhať si navzájom na ceste do neba. Pretože toto všetko úsilie kryje Kristus“, povedal nitriansky biskup a pripomenul, že „patríme do krásneho spoločenstva, ktorého stratégiou je láska a že Kráľ, ktorý je síce bezmocný podľa ľudských kritérií, je Kráľ s otvoreným Srdcom, ktorý nás do tohto kráľovstva pozýva, ktorý nás motivuje, ktorý nás pohýna, aby sme konali podobne. Pretože on chce byť našim cieľom i našou odmenou“, dodal na záver svojho príhovoru po evanjeliu Mons. Viliam Judák.

Po svätej omši vystavili na celodennú poklonu Najsvätejšiu Oltárnu sviatosť. Duchovný program v Katedrále – Bazilike svätého Emeráma v Nitre na slávnosť Krista Kráľa vyvrcholil modlitbou posvätného ruženca o 16.30 a slávnostnými vešperami.

Miroslav Lyko

foto: Filip Lyko, Štefan Lašo

DSC00481DSC00490DSC00499IMG_8724IMG_8739IMG_8750