Nitriansky biskup požehnal medaily z edície Pápeži v dejinách

V Katedrále – Bazilike svätého Emeráma v Nitre bola 3. decembra 2014 požehnaná edícia siedmich medailí zobrazujúcich 134 pápežov (z celkového počtu 266 rímskych veľkňazov)  – od svätého Petra po súčasného Svätého Otca Františka. Obrad požehnania vykonal na záver svätej omše nitriansky biskup Mons. Viliam Judák. Na slávnosti sa zúčastnil aj predseda vlády Slovenskej republiky Robert Fico, prezident Slovenského futbalového zväzu a iniciátor projektu Ján Kováčik a prítomná bola aj autorka medailí Ľudmila Cvengrošová. Nitriansky biskup počas svätej omše pripomenul slová svätého Jána Pavla II., ktoré svojho času adresoval Slovákom. Podľa jeho slov, medaily, na ktorých je zobrazený aj tento slovanský pápež, môžu ľuďom pripomenúť aj tento jeho odkaz. Rečníci sa netajili ambíciou, odovzdať zlatú medailu s číslom jedna súčasnému Svätému Otcovi. Predseda vlády vo svojom príhovore v aule Kňazského seminára svätého Gorazda vyzdvihol význam pápežstva v dejinách Európy a konkrétne spomenul aj nedávny prejav pápeža Františka v Európskom parlamente.

Medaily sú vyrazené v Mincovni Kremnica v limitovanom množstve v troch prevedeniach – v zlate, v striebre a tombaku. Súčasťou edície je exkluzívna obrazová publikácia. Autorom textu je nitriansky biskup Mons. Viliam Judák.

Miroslav Lyko, hovorca Nitrianskeho biskupstva

OLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERA