Nitriansky biskup požehnal pamätnú tabuľu príslušníkov PTP

Nitra (20. októbra)  Konfederácia politických väzňov Slovenska osadila na budove mestskej tržnice v Nitre pamätnú tabuľu príslušníkom Pomocných technických práporov (PTP). Tá bola 20. októbra 2017 odhalená. 

Odhaleniu predchádzala svätá omša vo Farskom kostole na miestnej Kalvárii. Predsedal jej nitriansky biskup Mons. Viliam Judák. V príhovore po evanjeliu prítomným žijúcim príslušníkom PTP pripomenul, že nedávno blahorečený Titus Zeman akoby „zastupoval (…) všetkých tých, ktorí u nás počas ateistického režimu trpeli pre svoje svedomie, pre svoje náboženské presvedčenie, pre hodnoty, ku ktorým ste sa hlásili“. Mons. Viliam Judák ďalej vyslovil vďaku Pánu Bohu za tých, ktorí dokázali napriek slabosti svedčiť o týchto hodnotách. „Bolo by to len určitým spôsobom konštatovanie, keby sme neboli ľuďmi viery. Vy sami by ste boli najlepšími svedkami, tými, ktorí by hovorili o tom, čo vám pomohlo prežiť toto kruté obdobie. Aj keď človek zostáva slabý, aj bojazlivý. (…) Ostávame krehkí ľudia, ale nie sme sami na svojej životnej ceste“, povedal nitriansky biskup. 

Po eucharistickej slávnosti nasledovalo samotné odhalenie tabule. Súčasťou programu bolo aj jej požehnanie a svedectvá tých, ktorí zažili na vlastnej koži dlhý pobyt v Pomocných technických práporoch. Z Nitry ich pochádzalo približne dvesto.

Z Nitrianskeho kraja do PTP narukovali najmä bohoslovci kňazského seminára, bohoslovci, klerici a novici Spoločnosti Božieho Slova z misijných domov na Kalvárii a na Zobore, synovia roľníkov a živnostníkov, študenti, ľudia, ktorí aktívne žili svoju vieru a mnohí ďalší, označení za politicky nespoľahlivých.

Miroslav Lyko

VIDEO TU

IMG_1944IMG_1949IMG_1951IMG_1954IMG_1966IMG_1970