Nitriansky biskup vo veľkonočnej oktáve požehná obnovený katedrálny organ

Nitra (4. apríla) V nitrianskej Katedrále – Bazilike svätého Emeráma sa v sobotu 22. apríla 2017 začnú podujatia spojené s novoobnoveným barokovým organom. Počas ostatných mesiacov sa realizovala jeho komplexná rekonštrukcia, s použitím niekoľkých historických píšťal slovenského organára Martina Zorkovského zo začiatku 18. storočia. Od týchto slávností bude pre všetkých návštevníkov opäť katedrála otvorená každý deň.

V sobotu 22. apríla 2017 od 15. 00 do 18. 00 hod. sa bude môcť verejnosť oboznámiť so zrekonštruovaným organom priamo na chóre katedrály. Tam budú môcť záujemci počuť jeho autentický zvuk a na prípadné otázky im bude v týchto priestoroch odpovedať sám zhotoviteľ diela.

V nedeľu 23. apríla o 15. 00 hod. sa uskutoční slávnostné požehnanie obnoveného organa, ktorému bude predsedať nitriansky biskup Mons. Viliam Judák. Po bohoslužbe bude nasledovať Kolaudačný koncert umelcov Johanna Trummera z Rakúska, Stanislava Šurina, Martina Baka a Vladimíra Kopca. Odznejú diela J. S. Bacha, F. Schmidta, S. Šurina, M. Baka, G. Frescobaldiho a G. Liberta.

Na piatok 28. apríla 2017 organizátori pripravujú Organovú noc. Počas nej budú tóny obnoveného organa znieť nitrianskou katedrálou vo večerných a nočných hodinách – od 19. 00 do 23. 00 hod. Účinkovať bude osem slovenských i zahraničných umelcov: J. V. Michalko, S. Šurin, M. Vrábel, D. di Fiore, M. Bako, M. Plšeková, F. Beer, V. Kopec.

Okrem bohoslužieb sa budú môcť návštevníci Katedrály – Baziliky svätého Emeráma započúvať do organovej hudby v nasledujúcich mesiacoch aj počas viacerých pripravovaných koncertov a aj aj počas Katedrálneho organového festivalu, ktorý sa bude konať v auguste a septembri.

Viac informácií: Mgr. Vladimír Kopec, tel: 0911 051 196, vladokopec@gmail.com

Vladimír Kopec / Miroslav Lyko

Printimg_0133

IMG_0592IMG_0628