Noc kostolov aj v druhom najstaršom kláštore na Slovensku

Hronský Beňadik (14. mája) Noc kostolov 2019 sa po prvý krát uskutoční aj v Hronskom Beňadiku, kde sa nachádza druhý najstarší kláštor na Slovensku. Vyzváňanie zvonov o 17:50 oznámi začiatok Noci kostolov v Hronskom Beňadiku, ktoré sa bude konať do polnoci.

Organizátori sprístupnia tri významné pamiatky v obci, ktoré bude možné navštíviť. Sprístupnená bude Diecézna svätyňa sv. Benedikta opáta, Morová kaplnka na Háji a Farský kostol sv. Egídia. Najbohatší program ponúkne areál kláštora s Diecéznou svätyňou sv. Benedikta opáta z 11. storočia, kde sa bude konať bohoslužba, dve prehliadky so sprievodcom, odohrá sa koncert na organe z roku 1714. Pre deti a mládež bude pripravená náučná hra na nádvorí kláštora „Cesta za tajomstvom Benediktínskeho kláštora“. Pri tejto náučno-logickej hre môžu nie len najmladší návštevníci „odhaliť“ tajomstvá starobylého kláštora. Sprievodným podujatím „Hronský Beňadik na trase pútnickej cesty Camino de Santiago“ bude prezentácia slovenskej trasy významnej pútnickej Svätojakubskej cesty a podelenie sa o zážitky z absolvovania trasy do Santiago de Compostela. Druhým sprístupneným objektom bude farský kostol Sv. Egídia, kde si bude možné pozrieť interiér kostola a vypočuť si na jednej z dvoch prednášok zaujímavé historické fakty o tomto kostole z roku 1209. Posledným, tretím sprístupneným objektom podujatia bude Morová kaplnka na Háji z roku 1713, ktorá je od nádvoria kláštora vzdialená neceký kilometer a prechádza sa k nej miernym stúpaním po vyznačenom turistickom chodníku cez lesík ponad kláštor. Približne v polovici cesty ku kaplnke sa bude možné zo skalného masívu nad obcou pokochať „pohľadom z vtáčej perspektívy“ aj na celý areál kláštora sv. Benedikta. Najmä po zotmení pôjde o doslova netradičné a zážitkové nočné putovanie preto organizátori odporúčajú priniesť si vlastné svietidlo a reflexné bezpečnostné prvky. Bežne neprístupnú kaplnku si tak návštevníci budú môcť pozrieť aj z vnútra pričom jej interiér bude osvetlený výnimočne len pre túto príležitosť. Prítomný bude sprievodca, ktorý viac prezradí o histórii kaplnky. Podujatie bude ukončené adoráciou a modlitbou v  Diecéznej svätyni sv. Benedikta opáta.

Noc kostolov je tradičné podujatie, počas ktorého sa otvárajú brány kostolov, chrámov a modlitební už od roku 2001 vo viacerých krajinách Európy. Ide o udalosť, počas ktorej sa ľudia dobrej vôle stretnú pri objavovaní architektonickej a duchovnej krásy chrámov rôznych kresťanských cirkví. Príťažlivosť podujatia podčiarkuje atmosféra noci, počas ktorej je pripravený program pre návštevníkov v podobe modlitieb, koncertov či prehliadok aj v bežne neprístupných častí kostolov.   

Nitrianske biskupstvo