Pokračuje rekonštrukcia Nitrianskeho hradu

Nitriansky hrad sa za ostatných 25 rokov menil pred očami. Je krajší. A návštevníci v jeho areáli nájdu miesta na modlitbu, ale i na oddych a pripomenutie si bohatej histórie tejto lokality. Spomeňme napríklad Hradné námestie so sochou svätého Jána Pavla II. (dnes už Námestie Jána Pavla II.), Gotickú priekopu, Východné nádvorie, biskupské záhrady, sprístupnené kazematy, opravený exteriér a interiér katedrály a biskupského paláca. Zriadilo sa Diecézne múzeum. Nedávno sa skončila oprava historickej vstupnej brány. Dnes pod hradom na konci parkoviska vidieť rozostavanú budovu. Čo biskupstvo pre turistov chystá v blízkej budúcnosti v rozhovore s ekonómom Nitrianskeho biskupstva Martinom Štofkom.

Rozostavaná budova pod hradom. Aké bude jej určenie?

Bude to objekt služieb turistom s vyhliadkovou terasou. S tým, že strecha budúceho objektu je vyhliadkovou terasou, na ktorú ľudia budú môcť prísť. Na prvý pohľad to bude skoro tak, ako aj predtým – parkovisko. Bude to vyrovnané, len povrch bude z iného materiálu. Návštevníci hradu budú mať o čosi krajší výhľad, ako mali predtým.

Kedy plánuje biskupstvo stavbu dokončiť?

Chceli by sme to dokončiť v roku 2016.

Je známe koľko to celé bude stáť?

Je tu rozpočet, avšak v ňom nejde len o tento objekt. Ide aj o parkovisko ako také, ktoré je v súčasnosti asfaltové a vymení sa za iný materiál, ktorý sa lepšie hodí do tohto prostredia, zároveň sa opraví aj ohradný múr, ktorý sa nachádza mimo objektu, na hranici tejto parcely medzi týmto pozemkom Krajského pamiatkového úradu. Takže je to viacero vecí dohromady a celková suma projektu bude okolo osemsto až deväťsto tisíc eur.

Odkiaľ bude vstup do budovy?

Uvažuje sa, že bude z viacerých strán. Jednak z vrchu – zo samotnej strechy budú schody, potom bude od Mariánskeho stĺpu vybudovaný chodník pre imobilných a zároveň sa vybuduje ešte jeden chodník pre peších smerom od Hradnej ulice, teda od Pamiatkového úradu.

Bol kvôli archeologickému výskumu posunutý termín dokončenia?

Samotný výskum trval skoro dva roky a keď sme už výskum mali ukončený, tak ďalšia vec, ktorá natiahla začiatok stavby bolo to, že jej podzemné podlažie bolo treba vysekať do skaly.

Celý rozhovor nájdete vo videu TU

Miroslav Lyko

OLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERA