Putovanie po stopách sv. Cyrila a Metoda z Dražoviec cez Zobor do Nitry

Na horskom bicykli, alebo po vlastných nohách. Rád zbieraš turistické pečiatky a chceš poznať históriu? Objav miesto, nazbieraj 6 pečiatok a získaj certifikát pútnika! Pozývame veľkých aj malých, mladých aj starých na nenáročné turisticko-pútnické podujatie so zastávkami pri pamiatkach spojených s veľkomoravským obdobím, spojený so zbieraním pečiatok do pútnických pasov, na základe ktorých na záver putovania na Nitrianskom hrade dostane každý pútnik certifikát o absolvovaní cesty, odznak  a  voľnú vstupenku do areálu Nitrianskeho hradu. Po skončení putovania možnosť návštevy Nitrianskeho hradu.

Pondelok 4. júla 2022

Trasa a program putovania

  • Kostol sv. Michala v Dražovciach – 9,00 – 10,00 hod – zraz účastníkov výdaj pútnických pasov, prehliadka kostola, výstavy, začiatok putovania;
  • Areál Zoborského kláštora v Špecializovanej nemocnici sv. Svorada – prehliadka, získanie pečiatky;
  • Areál kasární pod Zoborom v Skanzene Archeologického ústavu SAV na Martinskom vrchu – prehliadka skanzenu, získanie pečiatky;
  • Reliéf sv. Cyrila a Metoda pri OC Promenada Living Park – návšteva  prezentačného stánku, získanie pečiatky;
  • Svätoplukovo námestie pri Svätoplukovom meči – návšteva prezentačného stánku, získanie pečiatky;
  • Pribinovo námestie pri soche kniežaťa Pribinu – návšteva prezentačného stánku, získanie pečiatky;
  • Nitriansky hrad – súsošie sv. Cyrila a Metoda, 12,00 – 15,00 hod, návšteva prezentačného stánku, prevzatie dekrétu pútnika, odznaku, voľnej vstupenky, koniec putovania.

Do Dražoviec je možné sa dostať aj MHD pravidelnou linkou č. 4 aj s mimoriadnym spojom o 8,45 hod zo zastávky  Kmeťova, alebo individuálne osobnými motorovými vozidlami.

Organizátori: Nitriansky samosprávny kraj,  Mesto Nitra, Nitrianske biskupstvo

Partneri: Združenie Európska kultúrna cesta sv. Cyrila a Metoda,  Zoborský skrášľovací spolok,  Ústav pre výskum kultúrneho dedičstva Konštantína a Metoda UKF, Krajské osvetové stredisko, OC Promenada Living Park, Archeologický ústav SAV, Dom Matice Slovenskej v Nitre.