Spomienka na kardinála J. Ch. Korca v jeho rodisku

12. decembra 2018 | Kategória: Informačný servis diecézy

(Bošany) Pri príležitosti druhého výročia úmrtia Jána Chryzostoma kardinála Korca navštívil Bošany hovorca Konferencie biskupov Slovenska (KBS) Martin Kramara, ktorý bol v minulosti dva roky aj osobným tajomníkom a ceremoniárom tohto bošianskeho rodáka.

Martin Kramara predsedal svätej omši v miestnom farskom kostole v nedeľu 29. októbra. V homílii zobrazil kardinála Korca ako svojho spolupracovníka a predstaveného. „Nikdy sme neprešli cez Bošany, aby sme sa nepomodlili, aby sme si nespomenuli na ľudí, ktorí tu žijú alebo ktorých si už Pán Boh povolal do večnosti,“ povedal hovorca KBS. Svoj obdiv k osobe Jána Chryzostoma Korca vysvetľoval tým, že mal záujem o každého a mal jednoducho rád človeka ako takého. „Keď ste k nemu prišli, to ma na ňom fascinovalo, on o vás mal záujem. Vedel sa vás pýtať, klásť otázky. Vedel sa vžiť do situácie človeka, ktorý pred ním stál. Záležalo mu na ľuďoch,“ zmienil sa jeho niekdajší blízky spolupracovník a dodal, že pán kardinál bol pre národ svedomím a nikdy s nenávisťou nehovoril o tých, ktorí ho prenasledovali.

Svoju návštevu v Bošanoch ukončil slovami, ktoré charakterizovali osobnosť Jána Chryzostoma Korca: „Napriek problémom vždy vedel, že Pán Boh je s ním, a tak sa ničoho nebál, aj keď mu chýbalo mnoho vecí, vždy povedal, že sa má dobre.“ Na záver poprial všetkým prítomným, aby sa, tak ako kardinál Korec, mali dobre a vzhliadali k nebu.

Alžbeta Halmová / Miroslav Lyko

b1b2 b3