Vianočné koledy pri novom Betleheme v nitrianskej katedrále

12. decembra 2018 | Kategória: Informačný servis diecézy, Katedrála

Nitra (28. decembra) V Pribinovej kaplnke, ktorá je súčasťou Katedrály – Baziliky svätého Emeráma v Nitre, pri novom Betleheme, zazneli počas vianočného obdobia koledy v podaní katedrálneho speváckeho zboru Psallite Deo.

VIDEO TU

Spevácky zbor Psallite Deo vznikol v roku 1998 na pôde Piaristického gymnázia v Nitre. Od roku 2004 sa venuje interpretácii posvätnej hudby a od roku 2015 sa etabloval ako katedrálny zbor v Nitre. Súčasťou jeho repertoáru sú diela slovenských, britských, nemeckých, francúzskych a talianskych skladateľov posvätnej hudby (Schneider-Trnavský, Lexmann, Šurin, Kopec, Rutter, Tavener, Bach, Arcadelt, Poulenc, Palestrina, De Victoria, Frisina, Bartolucci, Liberto a i.).

Zbor v uplynulých rokoch účinkoval vo významných chrámoch sveta, ako je Bazilika sv. Petra vo Vatikáne, Bazilika sv. Pavla v Ríme, Sixtínska kaplnka a i. V decembri 2012 zaspieval aj pápežovi Benediktovi XVI. Pravidelne účinkuje počas mediálnych prenosov bohoslužieb.

Psallite Deo sa okrem liturgickej hudby venuje aj koncertnej činnosti. Pravidelne organizuje koncerty adventnej a vianočnej hudby.

Betlehem, ktorý pred niekoľkými dňami požehnal  nitriansky biskup Mons. Viliam Judák, je v Pribinovej kaplnke vystavený do sviatku Hromníc, t. j. 2. februára 2018.

Miroslav Lyko

video: Jozef Plutinský