Výstava fotografií na Nitrianskom hrade

Nitra (9. mája) Nitrianske biskupstvo, nezisková organizácia Castellum, n.o. pozýva verejnosť na výstavu fotografického cyklu Martina Baláža Veľká noc kresťanov v oblasti Tur Abdin v juhovýchodnom Turecku. Vo vestibule Katedrály svätého Emeráma na Nitrianskom hrade si ju môže pozrieť do 12. mája 2019.

Oblasť Tur Abdin na juhovýchode Turecka je domovom sýrskych ortodoxných kresťanov. Na tomto území sa podľa tradície narodil Abrahám, biblická postava troch monoteistických náboženstiev. V Midyat, v meste kde fotografický cyklus vznikol, žije 110 kresťanských rodín. Ich tradície spojené s vierovyznaním sa často spájajú s moslimskými. Martin Baláž vo svojom cykle prináša autenticky obraz o slávení Veľkej noci kresťanskej komunity, ktorá dodnes rozpráva jazykom Ježiša Krista, aramejštinou.

O autorovi

Martin Baláž /1979/. Študoval na Univerzite Mateja Bela filozofiu a históriu. Reportáže  publikoval v magazínoch na Slovensku, Českej republike, Spojenom kráľovstve a Kanade. Okrem rodnej krajiny individuálne vystavoval v Maďarsku, Rusku, v USA.  Je výťazom i finalistom viacerých fotografických súťaží u nás i vo svete. Za všetky uvádzame:  2013 Humanity photo Awards 2013 – finalista, Čína, 2010 FOTO Roka 2010– finalista, organizované Nadáciou VUB, 2010 Neobjavené Slovensko – 3. miesto, organizované časopisom GEO Slovensko. Martin Baláž žije a tvorí v Zlatých Moravciach.

Nitrianske biskupstvo