Vo Vazulovej veži na Nitrianskom hrade bude počas letnej sezóny aj občerstvenie

Na Turíčnu nedeľu 31. mája 2020 mali účastníci slávnostnej svätej Omše v Katedrále – Bazilike sv. Emeráma po jej skončení možnosť po prvýkrát vyskúšať občerstvenie v známej Vazulovej veži. Spoločnosť Castellum n.o. pripravuje sprevádzkovanie občerstvenia v tejto historickej a legendami opradenej hradnej veži, do ktorej budú môcť zavítať nielen účastníci bohoslužieb po ich skončení, ale aj bežní návštevníci Nitrianskeho hradu. Pri šálke kávy a sladkých dobrotách budú môcť nasávať stredovekú historickú atmosféru z kamenných múrov veže a dopriať si chvíľu pohody počas návštevy areálu hradu.

Vazulova veža mala pôvodne dve podlažia s dvoma vstupmi z nádvoria a z hradnej ochodze. V spodnej časti veže sa nachádzala strieľňa pre kanón a na hornom podlaží boli smerom na východ umiestnené dve okná a jedno na sever. Pod vežou sa nachádza hladomorňa. Múr s vežou uzatvára malé východné nádvorie s hradnou studňou, ktorá mala hĺbku minimálne 60 metrov. Nad ňou sa nachádzalo čerpacie zariadenie s veľkým dreveným bubnom na vyťahovanie vody.

V areáli Nitrianskeho hradu tak pribudne ďalšia atrakcia, ktorá obohatí prehliadkovú a návštevnú ponuku pre účastníkov bohoslužieb i milovníkov histórie. Oficiálne otvorenie a spustenie prevádzky bude oznámené. Všetci sú už teraz srdečne pozvaní.