Z Noci kostolov na Zobore

21. júna 2018 | Kategória: Informačný servis diecézy

Nitra (9. júna) Vo viacerých krajinách Európy, vrátane Slovenska, sa 9. júna 2017 konala Noc kostolov.

Zoborský skrášľovací spolok pripravil i v tomto roku program v ruinách bývalého zoborského kamaldulského kláštora. Stredoškolský učiteľ Pavel Žebrák – v postave  mnícha Filipa – predstavil poslucháčom túto historickú lokalitu. Zameral sa najmä na obdobie 9. – 15. storočia, keď bol na tomto mieste benediktínsky kláštor svätého Hypolita, ako hospodárske, náboženským i kultúrne centrum celej oblasti. Tu sa formovala vzdelanosť, tu sa učili remeslám, tu sa povznieslo poľnohospodárstvo, tu sa tvorila nová generácia kresťanov.

Od predsedu Zoborského skrášľovacieho spolku Jána Kratochvíla sa prítomní dozvedeli, ako sa začali práce na záchrane ruiny kláštorného kostola a príbytku mnícha, aké sú plány, od koho boli získané finančné prostriedky, ako sa žiadajú granty, kto pracuje na záchrane ruín a podobne.

Moderátor programu Tibor Ujlacký priblížil projekt „Omaľovánky“ – Pribinov príbeh od autorky Zuzany Holičkovej. Tí najmenší sa z príbehu dozvedia o živote prvého známeho vládcu nitrianskeho kniežatstva, o jeho manželke, o osude jeho rodiny, o prvom kresťanskom chráme na našom území.  

Šéfredaktor Katolíckych novín Igor Hanko, ktorý je aj vinohradník a znalec vína, prítomným objasnil úlohu vína v liturgii, pri svätej omši. Vysvetlil, ako sa pripravuje omšové víno.

Ďalším bodom programu Noci kostolov na Zobore bolo vystúpenie vokálnej skupiny Close Harmony Friends. Hudobný zážitok oceňovali prítomní potleskom, pohybom do rytmu piesní i pospevovaním. Medzi divákov sa cez okná zapojili aj pacienti priľahlej nemocnice.

Vyvrcholením bola svätá omša v ruine kláštorného Kostola svätého Jozefa. Predsedal jej mních – benediktín, P. Jozef Brodňaský z benediktínskeho kláštora v Sampore. V homílii hovoril o reguli svätého Benedikta z Nursie – zakladateľa rádu benediktínov a o svätom Svoradovi, prvom svätcovi Uhorska.

Ján Kratochvíl / Miroslav Lyko

foto: Veronika Florková

003013015010008003