Pred 103 rokmi boli v Nitre vysvätení slovenskí biskupi Karol Kmeťko, Marián Blaha a Ján Vojtaššák.

Pred 103 rokmi boli v Piaristickom kostole svätého Ladislava v Nitre vysvätení traja slovenskí biskupi – Karol Kmeťko, Marián Blaha a Ján Vojtaššák. Boli menovaní za biskupov pre Nitriansku, Banskobystrickú a Spišskú diecézu. Konsekroval ich pápežský nuncius v Česko-Slovensku arcibiskup Mons. Klement Micara. Spolukonsekrátormi boli svätiaci pražskí biskupi Mons. Antonín Podlaha a Mons. Karel Kašpar. Mikuláš Schneider-Trnavský zložil pre túto príležitosť omšu s názvom Stella matutiana (Hviezda ranná). Na vysviacke boli prítomní štátni predstavitelia a zástupcovia kultúrnych a spoločenských organizácií z celej republiky. Išlo o biskupov, ktorí boli vysvätení v prvej Česko-Slovenskej republike v období, kedy bola situácia v slovenských diecézach narušená potom, čo boli biskupi maďarského pôvodu z krajiny vypovedaní, ako napr. nitriansky biskup Viliam Batthyány, ktorý musel opustiť Nitrianske biskupstvo v roku 1919. Biskupské stolce tak zostali uprázdnené a Svätá Stolica aj keď neboli ešte vyriešené hranice diecéz, to riešila v decembri 1920 menovaním biskupov Karola Kmeťka, Mariana Blahu a Jána Vojtaššáka. Vysviacka sa uskutočnila 13. februára 1921 v Kostole sv. Ladislava – Piaristi, po ktorej nasledoval sprievod mestom a potom aj inštalácia biskupa Karola Kmeťka na Nitrianskom hrade do úradu diecézneho biskupa. História dokazuje, že prínos týchto biskupov bol veľmi významný, pretože v medzivojnovom období sa náboženský život zintenzívnil. Títo biskupi boli určitým spôsobom takou hybnou silou v tomto období. Ich život potom bol dosť pohnutý, najmä po zmene spoločenského systému. Biskup Blaha zomrel ešte predtým, no arcibiskup Kmeťko bojoval o zachovanie cirkevných škôl. Odpoveďou mu však bola v roku 1946 domová prehliadka na Biskupskom úrade. V roku 1948 zomrel. Biskup Vojtaššák musel po roku 1948 znášať väzenie v Čechách, ani pred smrťou sa nemohol vrátiť na rodné Slovensko. Zomrel v roku 1965. Odkaz tejto biskupskej vysviacky prvých troch slovenských biskupov je aktuálny aj dnes. „Sú pre nás odkazom, že naša svätá Cirkev je apoštolská, že biskupi sú nástupcami apoštolov, že prinášajú apoštolskú náuku a že ísť s biskupom a so Svätým Otcom znamená, ísť s Cirkvou a žiť tak svoju kresťanskú katolícku vieru. Biskupstvá v Nitre, Banskej Bystrici a Spišskej Kapitule sa v minulosti dohodli, že každých päť rokov sa bude konať centrálna oslava tohto významného historického medzníka vždy v inej diecéze. Naposledy si 100. výročie tejto udalosti cirkevní predstavitelia pripomenuli v Nitre.

Zdroj: TKKBS, V. Judák, G. Brendza