Veriaci z dekanátov a farností Hradnianskeho archidiakonátu sa zišli na púti v Skalke

Napriek daždivému počasiu sa viac ako 600 pútnikov z farností patriacich do dekanátov Bánovce nad Bebravou, Bošany a Topoľčany v nedeľu 20. apríla 2024 pod vedením svojich dekanov, farárov a kaplánov zišlo na Skalke pri Trenčíne na púti Hradňanského archidiakonátu pri príležitosti 800. výročia založenia Benediktínskeho opátstva na Skalke a s tým súvisiacim slávením aktuálneho Benediktínskeho roka na Skalke. Súčasťou programu púte bola spoločná modlitba posvätného Ruženca a prehliadka areálu starej Skalky.  Púť vyvrcholila slávnostnou sv. omšou celebrovanou pomocným nitrianskym biskupom Mons. Petrom Beňom a viac ako dvomi desiatkami kňazov. Biskup Peter sa prítomným prihovoril myšlienkami zameranými na históriu najstaršieho pútnického miesta na Slovensku, ktorým Skalka je, ako aj na skutočnosť založenia Benediktínskeho opátstva na Skalke pred 800 rokmi. V súvislosti so slávením Nedele Dobrého pastiera povzbudil prítomných veriacich k modlitbe aj za duchovné povolania a k aktívnemu kresťanskému a sviatostnému životu aj slovami: „Pri modlitbe sa musí namáhať aj srdce, nie len ústa“. Ani daždivé počasie tak neumenšilo hlboké aj duchovné zážitky pútnikov z horného Ponitria z pobytu na starobylej Skalke ktoré si mohli odniesť do svojich domovov.

Archidiakonáty sú historickými predchodcami dnešných dekanátov, na čele ktorých stál archidiakon, dnešný dekan. Nitrianska diecéza si zachovala tieto historické archidiakonáty, na čele ktorých stoja čestní archidiakoni. Benediktínsky rok na Skalke tak veriaci Nitrianskej diecézy budú sláviť formou spoločných pútí jednotlivých archidiakonátov.