V Nitre sa 5. júla 2025 konala tradičná Cyrilo-metodská národná púť a cyrilo-metodské slávností Nitra milá Nitra v jubilejnom roku 2025. Tisícky pútnikov doputovalo do starobylej Nitry, aby oslávili sviatok sv. Cyrila a Metoda, slovanských vierozvestcov a pripomenuli si aj 30. výročie návštevy sv. Jána Pavla II. pápeža v Nitre v roku 1995. Práve táto historická udalosť dodala tohtoročnej púti osobitný rozmer duchovnej hĺbky a vďačnosti za dar viery a jednoty. Vrcholom púte bola slávnostná svätá omša, ktorej hlavným celebrantom bol kardinál Dominik Duka OP, emeritný pražský arcibiskup. Spolu s ním koncelebrovali arcibiskupi a biskupi zo Slovenska a Islandu, apoštolský nuncius Svätej Stolice na Slovensku arcibiskup Mons. Nicola Girasoli, a množstvo kňazov zo Slovenska i zo zahraničia. Púť sprevádzali modlitby za pokoj vo svete a úctu k duchovnému dedičstvu vierozvestov. Hlavný celebrant Mons. Dominik kardinál Duka OP vo svojej homílii predstavil sv. Cyrila a Metoda ako postavy s odkazom aktuálnym aj pre dnešný svet. Bratia zo Solúna podľa neho priniesli na Veľkú Moravu nielen kresťanskú vieru, ale aj jazyk, kultúru a základy kresťanskej civilizácie. „Viera nie je len tradíciou, ale pravdou o človeku stvorenom na Boží obraz. Ateizmus nemá logické opodstatnenie – viera áno,“ vyhlásil kardinál. Zdôraznil, že vierozvestci prišli v čase rozdelenia a ohrozenia, ktoré prežívali oveľa hlbšie a čelili mu s väčšími výzvami, než aké poznáme dnes. „Za čo vďačíme tomuto veľkému dielu cyrilo-metodskej misie?“ spýtal sa v homílii a zároveň si dovolil – nie ako prednášku či akademickú štúdiu, ale ako duchovné zamyslenie – poukázať na tri piliere ich odkazu. Prvým z nich je podľa neho hlásanie viery – Slova, ktoré má moc meniť dejiny a premieňať srdcia ľudí. Druhým pilierom ich odkazu je podľa kardinála liturgia. „Liturgia nie je spomienka, ale sprítomnenie Kristovho diela,“ povedal. Eucharistia podľa neho premieňa jednotlivca aj spoločenstvo a stala sa základom civilizácie lásky. Pripomenul, že práve cez liturgiu rástla krása umenia, hudby aj literatúry a vďaka nej vznikla tradícia písaného slova. V treťom bode homílie poukázal na to, že dielo Cyrila a Metoda položilo aj základy štátnosti. Svätý Metod bol nielen duchovným vodcom, ale aj právnikom a diplomatom, ktorého vplyv presiahol hranice Veľkej Moravy. „Cesta bratov do Ríma urobila z našich národov priestor medzi Východom a Západom – a v tejto symbolike pokračujeme aj dnes,“ dodal kardinál. Na záver upozornil na výzvy súčasného sveta: rozmach technológií a stratu duchovnej orientácie. V tejto súvislosti vyzval na návrat k duchovným koreňom, ku kultúre dialógu a k zachovaniu kresťanských hodnôt. Modlitbou zveril Slovensko, Európu i celý svet pod ochranu svätých Cyrila a Metoda: „Nech nás ich odkaz vedie k múdrosti, jednote a pokoju – dnes aj v budúcnosti.“
V závere svätej omše zaznelo poďakovanie Svätému Otcovi Levovi XIV. V mene slovenských biskupov a zhromaždeného Božieho ľudu mu bolo adresované srdečné pozdravenie a uistenie o modlitbách. „Tešili sme sa na stretnutie s Vami pri cyrilometodskej slávnosti v Nitre. Vďaka Bohu a jeho Prozreteľnosti ste sa stali pápežom, z čoho máme veľkú radosť. Pri tejto príležitosti Vás úctivo pozdravujeme a modlíme sa za Vašu neľahkú službu,“ píše sa v liste podpísanom Mons. Bernardom Boberom, predsedom KBS, a Mons. Viliamom Judákom, podpredsedom KBS, ktorý prečítal pred veriacimi. Biskupi v liste vyjadrili nádej, že v budúcnosti budú môcť Svätého Otca privítať na pastoračnej návšteve aj osobne. Odznel aj pozdrav a požehnanie od Svätého Otca Leva XIV., ktoré prítomným priniesol apoštolský nuncius na Slovensku Nicola Girasoli. Vo svojom príhovore vyzdvihol význam tohto sviatku pre slovenský národ: „5. júl vyznačuje našu identitu a odkazuje nás na naše dejiny a tradície. Najlepším spôsobom, ako si dnes uctiť svätých Cyrila a Metoda, je zaviazať sa k trom veciam: radosti z našej krajiny, k jednote a spolupráci a nádeji aj v náročných časoch.“ Na záver zaznelo povzbudenie pre všetkých prítomných: „Nech žijú svätí Cyril a Metod! Nech žije pápež Lev, nech žije Slovensko!“
Na Cyrilo-metodskej národnej púti v Nitre sa zúčastnili viacerí predstavitelia verejného života, medzi nimi prezident SR Peter Pellegrini, emeritný prezident SR Ivan Gašparovič, poslanci NR SR, členovia vlády SR, predseda Nitrianskeho samosprávneho kraja Branislav Becík, primátor mesta Nitra Marek Hattas, zástupcovia diplomatického zboru, predstavitelia štátnej a verejnej správy, univerzít, kultúrnych i vedeckých inštitúcií, cirkevných škôl a organizácií, ako aj Matice slovenskej, Spolku sv. Vojtecha a cyklistickej púte Slovenského orla. Cyrilo-metodská púť je každoročne významnou udalosťou, ktorá spája veriacich, posilňuje duchovnú identitu národa a pripomína hlboké korene kresťanstva na našom území. V atmosfére modlitby, spevu a slova sa pútnici stávajú súčasťou veľkého príbehu viery, ktorý trvá už vyše jedenásť storočí. Slávnostnú svätú omšu priniesli naživo STVR a Rádio LUMEN. Po skončení liturgickej slávnosti sa v sídle Nitrianskeho biskupstva na Nitrianskom hrade uskutočnil tradičný deň otvorených dverí, v rámci ktorého mohli pútnici navštíviť areál hradu, interiéry Biskupského paláca, Katedrálu – Baziliku sv. Emeráma a expozíciu Diecézneho múzea. Podujatie bolo organizované v rámci Cyrilo-metodských slávností Nitra milá Nitra 2025 aj v spolupráci a s podporou Nitrianskeho samosprávneho kraja, Mesta Nitra a Biskupstva Nitra.


























