V Kňazskom seminári sv. Gorazda v Nitre sa konal Deň otvorených dverí pre miništrantov z 5 diecéz

V Kňazskom seminári sv. Gorazda v Nitre sa 2. marca 2024 uskutočnil Deň otvorených dverí pre miništrantov z 5 diecéz. Zúčastnilo sa ho viac ako 400 miništrantov v sprievode svojich kňazov a rodičov z viac ako 90 farností. Bohoslovci a predstavení seminára si pre nich pripravili duchovný a zábavný program. Hlavnou témou dňa otvorených dverí bol kandidát na blahorečenie Janko Havlík. Program začal svätou omšou v Katedrále – Bazilike sv. Emeráma na Nitrianskom hrade, ktorú celebroval nitriansky biskup Mons. Viliam Judák, spolu s kňazmi jednotlivých farností. Biskup Viliam vo svojom príhovore povzbudil prítomných miništrantov k horlivej službe pri Pánovom oltári a vyjadril nádej, že čo najviac z nich bude nasledovať Božie volanie do kňazskej služby. Po skončení svätej omše si miništranti mali možnosť prehliadnuť priestory Katedrály – Baziliky sv. Emeráma, expozície Diecézneho múzea a mohli vystúpiť aj na vežu katedrály. Program pokračoval prehliadkou priestorov Kňazského seminára sv. Gorazda a obedom v jedálni seminára. Po obede nasledoval hlavný program, vďaka ktorému miništranti mohli bližšie spoznať aj život Janka Havlíka vďaka bohoslovcom, ktorí si pripravili inscenáciu súdneho procesu s Jánom Havlíkom, po ktorom bol nespravodlivo uväznený. Nasledovala hra “Spoznaj Janka Havlíka”, kedy miništranti putovali po jedenástich stanoviskách, na ktorých sa bližšie oboznámili s jeho životom. Pre dospelých bola pripravená výstava a prednáška o živote Jána Havlíka. Záverom programu Dňa otvorených dverí bola adorácia v seminárskej kaplnke sv. Gorazda, pri ktorej všetci spoločne ďakovali za život Janka Havlíka, za dar miništrantskej služby, za ich obetu a za spoločne strávený deň.