Nitriansky biskup Viliam Judák s pomocným biskupom Petrom Beňom na zasadaní KBS v Košiciach – Lorinčíku

V dňoch 4. – 5. marca 2024 sa Kláštore Bosých karmelitánov v Košiciach-Lorinčíku uskutočnilo 107. plenárne zasadnutie Konferencie biskupov Slovenska (KBS). Zúčastnili sa ho aj nitriansky biskup Mons. Viliam Judák s pomocným nitrianskym biskupom Mons. Petrom Beňom. S biskupmi sa stretol apoštolský nuncius na Slovensku Mons. Nicola Girasoli. Počas rokovaní vyhodnotili aktuálnu situáciu v Cirkvi i v spoločnosti a niektoré posledné aktivity KBS. Biskupi zobrali na vedomie historicky prvú Hodnotiacu správu Komisie KBS pre ochranu maloletých v Cirkvi, informácie o prípravách na blahorečenie Jána Havlíka, pastoračnej návštevy Ríma a Vatikánu Ad limina apostolorum v dňoch 2. – 8. júna 2024, iniciatívu ku kurzu pre spovedníkov, Inštrukciu o hudobnej zložke svätých omší za účastí detí a mládeže a pastorácii kňazov i laikov v nemocniciach. Biskupi rozhodli o podpore projektov z oblasti masmédií zo zbierky na katolícke médiá, ktorá sa koná každý rok. Biskupi odobrili otvorenie procesu blahorečenia mladého novica Štefana Iglódyho z Rehoľa minoritov. Vypočuli si informácie o príprave 4. Národného pochodu za život, ktorý sa bude konať 22. septembra 2024 v Košiciach, o príprave Jubilejného roka 2025 a odobrili nového konateľa Rádia LUMEN a hovorili aj o projektoch pomoci na Kube, ktoré realizuje Slovenská katolícka charita. Po skončení plenárneho zasadania KBS biskup zostali na duchovných cvičeniach, ktoré pre nich vedie Jaroslav P. Mudroň SJ.

Zdroj: TKKBS

Foto: P. Zimen